Knygų klubo įkūrėja: „Rašytojai neturėtų pataikauti skaitytojams“
Kaip kilo mintis įkurti knygų klubą „Skaitom ir kalbam“?
Kokie žmonės susibūrė klube, kokie jų poreikiai knygoms?
Iš viso yra trys grupės, kuriose merginos pasiskirstė pagal tai, ką skaito. Viena grupė labiau gilinasi į klasikinę literatūrą arba į tokią, kuri išleidžiama dabar, bet turi potencialą tapti klasika. Kitoje grupėje dauguma moterų dirba įtemptą protinį darbą ir iškart sakė, kad visiškai nenori po darbo sunkių knygų skaityti, jos nori atsipalaiduoti.
Tiesa, šiandien, prasidėjus penktajam knygų klubo sezonui, daugelio narių skonis yra pakitęs. Nesikoncentruodamos į vien mums patogų žanrą ir skaitydamos tai, ką siūlo kolegės, labai praplečiame akiratį.
Šiaip nesutinku su mintimi, kad žmonės mažai skaito. Jie skaito labai daug. Tik klausimas, ką skaito. Išprusęs skaitytojas, manau, yra tas, kuris gilinasi į skirtingus žanrus, plačiai supranta literatūrą: ir ilsisi su ja, ir mokosi, ir tobulėja.
„Išprusęs skaitytojas, manau, yra tas, kuris gilinasi į skirtingus žanrus, plačiai supranta literatūrą: ir ilsisi su ja, ir mokosi, ir tobulėja.“
Skaitote ir užsienio, ir lietuvių autorių knygas. Kokius skirtumus įvardytumėte? Kuo mūsų literatūra skiriasi nuo pasaulinės? Ar esame kuo nors išskirtiniai?
Ar įmanoma išskirti vieną žanrą, laikotarpį ar autorių grupę, ką skaitote mieliausiai?
Kas jums yra gera knyga?
Ar būna taip, kad klubo narių nuomonė dėl perskaitytos knygos kardinaliai išsiskiria?
Kokias klaidas, jūsų nuomone, daro autoriai, dėl kurių krinta knygos vertė?
„Manau, kad skaitytojas vertina visumą: ir viršelį, ir premijas, ir leidyklą, ir vertėją.“
Labai jaučiasi, kai leidykla autoriui daro spaudimą greičiau pabaigti knygą, tuomet veiksmas ima vykti netolygiai. Skaitytojas jaučia bet kokį falšą, disonansą. Ir dar blogai, kai autorius pataikauja skaitytojui. Gal reikėtų kuo mažiau galvoti apie tai, kas čia perskaitys tą mano knygą…
Labai daug žmonių atmeta knygą dėl nepatrauklaus viršelio. Galima gerą istoriją sugadinti blogu viršeliu.
Kai diskutuojame klube, pasirodo, kad visai neretai atmetame knygą dėl nepatrauklaus viršelio. Galima gerą istoriją sugadinti blogu viršeliu. Manau, kad patyręs skaitytojas vertina visumą: ir viršelį, ir premijas, ir leidyklą, ir vertėją. Viskas svarbu.
Kokios knygos pastaruoju metu maloniai nustebino ar nemaloniai nuvylė?
Šių metų mano atradimai – E. Strout „Olivija Kiteridž“, A. Bronsky „Totoriškos virtuvės aštrumai“. Blogąja prasme pastarųjų kelerių metų nusivylimas – H. Morris „Aušvico tatuiruotojas“. Man ši knyga – ėjimas lengvuoju keliu, paimta stipri tema, bet literatūrinė vertė abejotina. Visgi atradimais pavadinti ir į metų perskaitytų knygų top įtraukti pavadinimus taampa vis sunkiau… Turbūt kuo daugiau skaitai, tuo išrankesnis tampi. Viskas rodosi jau kažkur skaityta, regėta, vis mažiau įtikima.
Gal pastebite kokias nors knygų madas? Kas dabar populiaru?
Gal distopijos, utopijos? Ir atrandami seni kūriniai: G. Orwello „1984“, tas pats A. Camus „Maras“.
Stora knyga ar plona?
Kai knyga gera – tai nėra diskusijas keliantis klausimas. Mane varžo terminai, nes su kiekviena grupe skaitau po knygą, tad per mėnesį 3–4 būtinai perskaitau. Todėl didelės apimties knygas palieku vasarai, atostogoms, neįpareigojančiam laikui. Ten manęs laukia ir F. Dostojevskis, ir „Ana Karenina“, ir kt.
Psichologiškai imti didelę knygą darosi sudėtinga, nes gyvenimo tempas paspartėjęs. Ir tam dideliame triukšme kartais norisi paprastų, intelektualių istorijų, kuriose, regis, nieko nevyksta, bet vyksta labai daug. Vidiniame pasaulyje. Du trys herojai, intelektualus pasakojimas, graži kalba, pamatinės vertybės. Pavyzdžiui, „Begalinė lygtis“, „Paskutinė Babos Dunjos meilė“, ,,Sulauk pavasario, Bandini”, „Mūsų sielos naktyje“. Jose yra pagautas jausmas, keli esminiai herojai ir vientisas gražus pasakojimas. Perskaitai per kelias dienas, apima pakilimas, būna gera ir kartu per daug neįkrinti į tą knygą, gali gyventi toliau, nors ir nepaleidi.
Jokiu būdu nesakau, kad apimtis atbaido, bet galvoju, kad visgi menas į nedidelės apimties ir taupaus žodžio tekstą sudėti daug.
Knygos sėkmės receptas pradedantiems autoriams.
„Rašyti apie tai, ką išmanai, ką jauti, ir nebandyti pritempti.“